Meriç Aktaş

Pınar Türker ile...
Facebook'ta paylaş

GENÇ GALERİCİ VE YILLARIN SANAT AKTÖRÜ

PINAR TÜRKER İLE...

28 Haziran 2013

 

 

bugungugece.com sayfası için...

 

 

Söyleşiler

 

Ressam babanın galerici kızı

İstanbul evrensel anlamda çağdaş sanatı Asya'dan Avrupa'ya taşıyan çok önemli bir role sahip.

 

 

Sanatla olan serüveniniz nasıl başladı?

Ressam bir babanın kızı olarak çocukluğum resim atölyelerinde ve o dönemin en önemli sanatçılarının bulunduğu ortamlarda geçti. Babam Ayhan Türker'in yakın dostları olan;  Orhan Peker, Burhan Uygur, Turan Erol, Mustafa Pilevneli gibi usta sanatçıların arasında geçirmiş olduğum değerli anılar, sanatla olan serüvenimin başlangıcı oldu diyebilirim.

Mesleki anlamda sanatla uğraşmaya nasıl karar verdiniz?

Mesleki anlamda galericiliğe adım atmam 2000 senesinde Rüştü Sungur ile tanışmak ve birlikte çalışmaya başlamak ile gerçekleşti.

Galericilik ve müzayedecilik deneyimleriniz sektörde sizi hangi yanlışlarla karşılaştırdı ve bu yanlışlardan hangi doğrulara yönlendiniz?

O dönemde resim ağırlıklı müzayedeler şimdiki kadar çok fazla  yer almıyordu. Türk  Resim Sanatı’nın,  Cumhuriyet öncesi ve sonrası  dönemlerinin usta imzalarını bir araya getiren resim müzayedeleri ağırlıkta idi. Koleksiyonerler almış oldukları eserleri kolayca ellerinden çıkarmak istemiyorlardı. Zamanla bu değişti. Sanatı algılama yolu artık biraz da yatırımdan geçiyor. Alıcılar resmi bir yatırım aracı olarak değerlendirip, gelecekte ne kadar değerleneceğini hesaplıyorlar. Resmin estetik değerlerinin üzerinde  salt yatırım  aracı olarak görülmesi ve kısa vadeli beklentiler içinde olunması, hem sanatçılar hem de galericiler açısından endişe verici bir durum. Güncel sanatın  gelişmesi ve sanatçıların özgün eserler yaratabilmesi için, daha uzun vadeye endekslenen bir bakış açısı oluşturmanın doğru olduğunu düşünüyorum.

Kendi galerinizi kurmaktaki esas kırılma noktası neydi?

Müzayedecilikte yaşamış olduğum deneyimler beni galericiliğe olan ilgimi arttırdı. Güncel sanat başlığı altında genç kuşak sanatçıların da üretken olması ve dünya standartlarını yakalayan bir yöne gitmeleri bu yönde adım atmama sebep oldu. Amacım, Türk resminin farklı dönem ustalarını bir araya getiren ve koleksiyonerlere hitap eden sergilerin yanı sıra genç kuşak sanatçılarına da destek veren nitelikli sergiler yapmak ve resmi genç nesil koleksiyonerler ile daha yakınlaştırmak.

Galerinizin sanat alanındaki konumlandırmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türker Art, genç bir galeri ama deneyimleri uzun yıllara dayanıyor. Klasik ve çağdaş sanat alanındaki birikimleriyle sektörde fark yaratacağımıza inanıyorum. Yeni yetenekleri sanat camiasına kazandırma misyonunu da devam ettireceğiz.

Mesleki anlamda sanat sektöründeki ilk yıllarınızla şu anki durum arasında nasıl bir değerlendirme yapabilirsiniz?

Çağdaş Türk Resmi son 10-15 senedir yoğun bir şekilde zenginleşip gelişmekte olmasına rağmen uluslararası platformda yer alması için yeterli derecede destek görmediğini düşünüyorum. Türk Çağdaş Sanatı’nın hak ettiği yere ulaşmasında galerilerin ve müzayede şirketlerinin destekli çalışıp, farklı projeler üretmeleri gerekiyor. Ayrıca özel kurumların ve girişimcilerin desteği de önemli.

Sizce yakın vadede ve uzun vadede sanat sektöründeki süreç nasıl devam edecek?

İstanbul evrensel anlamda çağdaş sanatı Asya'dan Avrupa'ya taşıyan çok önemli bir role sahip. Kültürel anlamda bir köprü oluşturuyor. Gelecekte de gelişen sanat ortamında yeteri kadar yurtdışı desteği de sağlandığı takdirde, Türk Resim Sanatı’nın bir nevi patlama yapması sürpriz olmayacaktır.